Pamět na sny a psaní deníku
Důležitým krokem k LD je zlepšení snové paměti ,tato schopnost je pro vás VELICE důležitá. Lucidní sny vznikají během snění každého člověka s určitou frekvencí stále, nevýhodou je však právě fakt, že si člověk takový sen nepamatuje nebo je neinformovaný a tudíž tomuto jevu nepřikládá nijak významnou roli Někteří lidé dokonce tvrdí, že sny vůbec nemají. To je první rozšířený omyl. Sny mají všichni asi 3-5 za noc, jenom si je ráno nepamatují. Chcete-li vážně zabývat studiem fenoménu lucidního snění,je zlepšení snové paměti nutnost .Doporučuji učit se techniky na zlepšení paměti a techniky zvyšující frekvenci lucidních snů současně .Někteří autoři doporučuji nejdříve zlepšit snovou paměť a teprve potom se věnovat testům a dalším technikám ale považuji to za stratu času lepši je začít ihned i z technikami na vyvolání LD aspoň si na ně zvyknete.
Techniky a rady na zlepšeni snové paměti.
- Probouzejte se bez pohybu.
- Při probuzení hned neotvírejte oči a snažte se nimi ani nehýbat (technika zastavení očních mikropohybů)
- snažte se neměnit způsob dýcháni (technika dýcháni jako ve spánku )
- Nechte doznít svůj sen. Nezačínejte přemýšlet o tom, co důležitého vás dnes čeká. Zabraňte tomu, aby byla vaše mysl zaplavena každodenními starostmi, jinak vzpomínky na sen začnou blednout nebo úplně zmizí. Vaše mysl by měla být zaměřena na to, co se vám právě zdálo.
- Nechte své myšlenky volně unášet. Proplouvejte jakýmikoli mentálními obrazy, které si vybavíte. Jakmile si vzpomenete na jednu část snu, relaxujte a čekejte, až se vynoří ostatní. Projděte svůj seznam snových témat. Pokud si po probuzení na nic nevzpomínáte, zkuste procházet seznam ve vaší mysli. Tento seznam může zahrnovat lidi, které znáte, místa, jež navštěvujete, jídla, vůně, hudbu, cokoli, co může sloužit jako spouštěč, díky kterému se snové fragmenty vynoří na povrch. Procházejte seznam a ptejte se sami sebe, zda tato osoba nebo toto místo byli ve vašem snu. Pohyb je ve snech velmi častý, takže zkuste přemýšlet o svých aktivitách. Někam jste šli, běželi, šplhali nebo letěli ? Běžné jsou i emoce, uvažujte tedy o svých náladách. Byli jste šťastní, překvapení nebo zmatení, báli jste se ? Čím více jste obeznámeni se svými sny, tím lépe víte, které otázky mohou ve vaší paměti vyvolat vzpomínky na to, co se vám zdálo. Pro začátek můžete ale použít libovolně sestavený seznam.
- Přemýšlejte „pozpátku“. Zkuste projít svoji paměť nazpět od chronologicky posledního okamžiku, který si vybavujete. Obvykle si nejdříve vzpomenete na události, které se odehrály nejpozději, takže pro maximální vybavení je vhodné vzpomínat „pozpátku“, tedy uvažovat ve směru následek -> příčina, nikoli naopak. Pamatujete-li si jednu část snu, zeptejte se, jak jste se do té scény dostali. Nebo se ptejte, odkud určitý snový objekt pochází. Našli jste ho ? Někdo vám ho dal ? Jedna část snu obvykle vede ke druhé, dokud se nevynoří sen celý. (během těchto fází se vám muže podařit i návrat do snu)
- Stále to zkoušejte. Někdy si ráno na nic nevzpomenete, ale záblesky vzpomínek se vynoří během dne. Buďte připraveni tyto vzpomínky zaznamenat.
- Spolehlivým ničitelem snů je také budík, probouzení se šokem, určitě nepřispívá ke správné pohodě. Důležitá je také relaxace před usnutím, navození klidné atmosféry a očekávání zajímavých snů.
- Při probouzeni si důležité události stále opakujte toto vyfázováni je velmi důležité a mělo by proběhnout pomalu informace to chce opakováním kopírovat z jednoho typu vědomý do druhého žvast důležité je to pokud se dostanete do stavu rozšířeného vědomi pokud nepoužijete vyfázování tak vám s toho zůstane většinou jen pocit.
- Vyzkoušejte různé spánkové pozice. Vyzkoušejte všechny vaše běžné spánkové pozice předtím, než vstanete z postele. Nejlépe si na sen vzpomenete, budete- li ležet v pozici, ve které jste snili svůj sen. Pokud se vzbudíte na pravém boku, neotáčejte se, dokud si nevybavíte maximum vzpomínek, totéž opakujte na levém boku, na zádech a na břiše.Toto je až poslední možnost než vstanete.
- Technika brzkého vstávání. Nastavte svůj budík tak, aby zvonil o dvě hodiny dříve než normálně vstáváte. Jakmile dozvoní, posuňte ho o další půl hodiny dál. Budete se tak pravidelně probouzet přímo ze snu, takže si ho lépe zapamatujete. Toto je jedna z nejúčinnějších metod, neboť plně využívá našeho přirozeného snového cyklu a vytváří každodenní cílový čas, ve kterém si zvyknete pracovat na svých schopnostech. Těchto několik hodin před tím, než normálně vstáváte, budou vaší novou tréninkovou zónou .(trošku si to odporuje z předešlou metodou je třeba se probouzet pozvolna ideální je budík u něhož se zvoněni postupně zesiluje a pomalu vás probouzí.)Tato technika ma nekolik variant a využivají se různé časy.Podrobnosti v čísti o WBTB a hypnapompicém stavu .
- Zapsat sen bezprostředně po probuzení. Občas se stane, že se vzbudíte v průběhu noci a jasně si vzpomínáte na přerušený sen, tak jasně, že jste si jisti, že si na něj vzpomenete i později.
- Spánek navíc: Spaní ráno o hodinu či dvě více může pomoci dvěma způsoby. Za prve jste více odpočati a můžete tak svou mysl lépe koncentrovat na vzpomenutí si na sen. Za druhé máme více REM spánku v poslední třetině noci.
- Stanovení záměru: Ve všech druzích učení, záměr učit se a zlepšovat se, je důležitá část. Pokud máte malou schopnost si vybavit sen, je to pravděpodobně proto, že jdete jenom spát a zapomínáte na všechno ostatní. Bude to od vás vyžadovat jasné rozhodnutí překonat tento zvyk. Předtím, než jdete spát si dejte sugesci (technka autosugesce)
- až se dostanete LD je dobry si občas říct vetru typu "Až se vzbudím, všechno si budu dokonale pamatovat."
Snový deník
Nejdůležitější věc, kterou můžete udělat pro zlepšení vaší snové paměti a urychlení pokroku, je založit si snový deník. Zvýší to vaši schopnost zapamatování tím, že vaše podvědomí bude brát sny mnohem vážněji. Navíc se díky tomu lépe se svými sny obeznámíte, což je klíčové pro další kroky. Zvyk zapsat si sny se brzy stane zvykem rozpomínat se na jejich detaily.
Zde jsou některé rady jak vést váš deník. Zaznamenejte si všechny své sny s maximálním množstvím detailů. I když něco vypadá triviálně, měli byste si to přesto zapsat, neboť to může být z dlouhodobější perspektivy důležité. Nepište si pouze to, co se stalo během snu, ale zaznamenejte i své pocity a myšlenky. Tyto emocionální a mentální poznámky vám pomůžou později, až se lépe obeznámíte se svými sny. Také díky nim uvidíte, jak denní události a bdělá mysl ovlivňují vaše snění. Například můžete zjistit, že během období, kdy jste ve stresu, budete mít stresující sny. Může se vám zdát, že přijdete pozdě na zkoušku, nebo že jste se nepřipravili na obchodní jednání. Tímto způsobem vám sny posílají zprávu: reflektují co si myslíte a cítíte na podvědomé úrovni. Prozkoumání vzorců vašich snů vám mnoho řekne o vás samotných. Právě to je další důvod pro zavedení deníku. Máte přehled o vašich snových vzorcích, které aktuálně reflektují vaše měnící se Já.
Do deníku je nejlepší zapisovat záznamy v přítomném času namísto používání času minulého. Například napíšete: „Jdu dolů ulicí a potkávám člověka.“ místo „šel jsem dolů ulicí a potkal jsem člověka.“ Užíváním přítomného času si můžete lépe vzpomenout na své sny, když je zapisujete.
Ke každému deníkovému záznamu byste měli uvést datum, pokud můžete i čas, a název pro každý sen. Představte si, že jde o film a zvolte nejvhodnější titul. Cokoli od „Červených mravenců v pralese“ po „Školní sraz v na křídle letadla“ bude v pořádku. Pokud jste měli během noci několik snů, je nejlepší je rozdělit a pojmenovat každý zvlášť. Míchání odlišných snů dohromady může způsobit, že budete těžko luštit zprávu, kterou sen přináší, a znemožňuje zvolit odpovídající název. Hlavní důvod, proč pojmenovávat své sny, je učinit je tak snadněji poznatelnými na první pohled, až se budete probírat svým deníkem.
Jestliže jste jako já nebo většina lidí, jsem přesvědčený o jedné věci. Možná si myslíte, že se můžete naučit lucidně snít bez vedení deníku, nebo si deník založíte, ale ten nakonec skončí zaprášený mezi dalšími knihami, které si plánujete „někdy“ přečíst. Zmiňuji to pouze proto, že jsem sám uvažoval tímto způsobem. Netvrdím, že to bez deníku nelze, ale proč nezvýšit své šance, nezlepšit své výsledky a nezrychlit celý proces ověřenou metodou. Časem si tak zvyknete, že se pro vás vedení deníku stane stejnou rutinou jako ranní oblékání šatů.
Vypadá to jako prostá věc. Sníte, probudíte se a napíšete si, o čem se vám zdálo. Dobře, ale jde o víc. Například když s probudíte a hned začnete psát do deníku to, co si pamatujete, je obtížné zaznamenat vše ve správném pořadí. Můžete se přesunout k další scéně, když si uvědomíte něco, co jste opominuli. To mě donutilo zapisovat si vše, na co si vzpomenu, nejprve na list papíru, a až poté si udělat organizovaný záznam do deníku. Funguje to dobře, máte-li dostatek volného času, ale jakmile se z času stane drahocenné zboží, je to neefektivní. Společně s obtížným problémem, kolik času věnovat pro organizaci deníku, dalším problémem je, že máte mnoho psaní, což může být po čase nudné a monotónní. Nejlepší je vybavit si maximum snových událostí ještě před zapisováním, ale stejně si na hodně věcí vzpomenete až při samotném zapisování. Zapisováním vašich snů pouze na stránky, které jsou v deníku vpravo, můžete zaznamenat události, na které si vzpomenete později, na levé stránky a jednoduše nakreslit šipku k příslušné části snu. Navíc můžete na stránky vlevo zakreslit obrázky snových objektů, se kterými jste se setkali, nebo mapu snové krajiny. Tato varianta po vás sice vyžaduje zakoupení dvojnásobného množství sešitů, ale jestliže chcete přehledněji organizovaný deník, skutečně funguje. Zvolíte – li uvedenou metodu, měli byste použít levé stránky také k zaznamenávání vašich denních činností, kde jste byli, koho jste viděli atd. Ať už používáte tuto metodu či ne, měli byste zahrnout denní informace někam do deníku, nejlépe na ty samé stránky, kde jsou zápisy příslušných snů. Může to být velmi užitečné pro hledání typických vzorců.,a dokonce i pro předpovídání budoucnosti :)
K zaznamenávání snu můžete použit i nahrávání jednoduše sen namluvíte a do deníku ho zapsat později. Bohužel je problém že to pak musíte znova poslechnout a přepsat řešením by možná byl nějaký program na rozpoznávání hlasu který by to udělal za vás ale vhodném sem zatím nenašel snad za par let.Další problém je že zážitky je pak ještě nutné seřadit.
Samozřejmě způsobů jak vest snový deník je mnoho a každý by si mel najít vlastní která bude vyhovovat.Já v současné době zapisuji sny přímo do počítače usnadní se tím editace,pro jistotu mam ještě daný u postele diář kde si zapisuju sny když se vzbudím uprostřed noci a sem línej vstát a zapsat to do počálu do tohoto deníku zapisuju většinou jen par poznámek –záchitnejch bodu kteří mi později pomohou si sen vybavit .Kdysi sem psal do normálního deníku ale mel sem problém vůbec to po sobě přečíst a vyznat se v té změti různejch šipek a vsuvek a další čas sem ještě ztrácel přepisováním.
Nedávno sem přesel na nahráváni na mp3 přehrávač výhoda je že nemusím zapínat světlo a nedochzi tim z zbytečnymu rušeni stavu.Mam v plánu jeste jednu metodu nahrávání přimo do PC spuštěné hlasem bude to mit vyhodu v tom že se nebudu muset ani pohnout a vzpominani tim bude mnohem snažší nevýhodou je že PC bude muset byt zapnutej přes noc a bude trochu rušit.
V současné době už maji MP3 dost velkou pamet možna by se dalo nahravat celou noc hodi se to i na rozpoznani fazi spankua techniku dýchání jako ve spánku.
Multideník
Prográmek a stránka na zaznam snů z mnoha užitečnými funkcemi http://multidenik.cz/