Lucidní sny

Verze z 31. 5. 2008, 19:27, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Lucidní sny jsou typem snů, během nichž si uvědomujeme že sníme. Tato skutečnost je pro tyto stavy zcela charakteristická a je tedy právě tím, čím se lucidní sny odlišují od běžných snů. Zjištění, že se naše vědomí nachází ve stavu snění, zatímco tělo spí, je totiž doslova odrazovým můstkem jak k vědomému prožívání mnoha neobvyklých zážitků dle naší vlastní fantazie, tak pro nejrůznější způsoby zkoumání jevu samotného přes poznání jeho základních charakteristik až po řadu mnoha praktických využití.

Termín lucidní snění /lucid dreams, zkratka LD/ pochází z poměrně nedávné doby, kdy se zkoumánímtohoto fenoménu začaly zabývat některé (zejména psychologické) vědní obory . Termín se přisuzuje psychologovy Frederiku van Eedenu, který použil slovo 'lucidní' ve významu 'mentální jasnosti'.

Lucidní sny nejsou žádná novinka sou známé už tisíce let ,můžeme se s nimi setkat ve všech kulturách.Téměř všechny kultury se na sny dívají jako na velmi důležitou část života ,jen ta naše zapadni společnost na význam snu tak nějak zapomněla a většinou snění považuje jen za zmet chaotických myšlenek.Z technikami na vyvoláni LD a s jejich využitím se můžeme setkat například v některých školách buddhismu, v toltécké nauce o kterých píšete svých knihách Carlos Castaneda, a také v mnoha primitivních společenstvech, kde je jim též přikládán posvátný význam. Zde jsou praktikovány domorodými šamany z nejrůznějších důvodů od řady magických rituálů až po některé způsoby věštění budoucnosti

Dnes se existence LD dostává stále více do podvědomí moderní západní civilizace, zejména zásluhou intenzivního výzkumu na tomto poli, díky kterému se stále častěji objevují nové a nové knihy zabývající se tímto tématem, otevírají se kurzy LD a stále více a více lidí s tímto fenoménem začíná experimentovat individuálně. Výhodou takových experimentů je hlavně fakt, že zde neexistují téměř žádná významná rizika, která by mohla danou osobu jakkoliv ohrozit. Naopak, praktická stránka lucidních snů má tolik vysloveně pozitivních efektů na lidskou psychiku, že se jich dokonce někdy využívá v psychologické praxi k léčení některých duševních poruch. Jedním z příkladů takového praktického využití může být překonávání nejrůznějších druhů fóbií. Z těchto a mnoha jiných důvodů popularita lucidního snění v současné době neustále roste.

Lucidní snění nám navíc může poskytnout mnohem více informací o sobě, než když sníme běžným způsobem. Jsme totiž schopni sledovat vývoj snu a usměrňovat své pocity a rozhodnutí. Někdy se uvádí, že snění je neuvědomělým procesem. Tento názor je mylný. V našich snech je vědomí vždy přítomno. Pokud by tomu tak nebylo, nemohli bychom si obsah snů pamatovat, protože náš mozek si pamatuje výlučně jevy, které si uvědomujeme

Někteří přirovnávají lucidní sny ke zkušenostem se zážitky s virtuální realitou s tím rozdílem, že lucidní sny jsou mnohem opravdovější a intenzivnější. Když člověk dosáhne lucidního snu, má pocit větší svobody, volnosti, uvolnění a radosti. V lucidních snech člověk překonává realitu světa, v němž žije. Může být neviditelný, procházet zdmi, může omládnout. V lucidních snech lidé rádi létají. Pokud létáte v lucidním snu, cítíte závany větru na svých tvářích, kinetické změny směru a další pocity, které nelze popsat slovy. Lucidita není synonymem řízení snů. Je možné lucidně snít a tím ovládat obsah svého snu, avšak lze ovládat svůj sen, aniž si je člověk vědom, že spí. Lucidním sněním lze ovšem rozšířit vliv na vývoj událostí ve snech. Lucidní spáč má neobyčejnou svobodu ve volbě svých snů. Tato svoboda z velké části závisí na odvaze. Henry Ford kdysi prohlásil: 'Věř, že lze, věř, že nelze: v obou případech máš pravdu.'


Proč lucidně snít?

Uslyší-li někdo o lucidním snění, pak se často ptá: " Proč vlastně bych měl lucidně snít? K čemu je to dobré?". Vezmeme-li v úvahu, že jakmile zvládneme lucidní snění jsme ve snech omezeni pouze svou představivostí a tvořivostí a ne společenskými nebo fyzikálními zákony.Pak odpověď na otázku k čemu je lucidní snění dobré je buď extrémně jednoduchá (k čemukoliv) nebo neobvykle komplexní (ke všemu).Je snazší uvést příklady toho co někteří lidé s lucidním sněním zvládnou, než dávat definitivní odpověď na potenciální využití.


Dobrodružství a fantazie

Často první věcí, která přitahuje lidi k lucidnímu snění je potenciální divoké dobrodružství nebo naplnění jejich fantazií. Létání je oblíbené potěšení lucidně snícího stejně tak jako sex. Mnoho lidí říká, že jejich první lucidní sen byl nejkrásnějším zážitkem v životě. Největší podíl na požitku ze snu plyne z pocitu vnitřní svobody, který provází uvědomění,že sníme a naše jednání nebude mít žádné společenské ani fyzikální následky. Někdo si může říci,že to spíše intelektuální koncept, ale s poznáním, že sníme často vzniká extatický "nápor"


Překonání nočních můr

Pro mnoho lidí jsou sny, bohužel, často hrůznou episodou nekonečného teroru, spíše než místo pro neohraničený prostor pro fantasii a potěšení. Podle pojednání v knihách Lucid Dreaming (LaBerge, 1985) a Exploring the world of Lucid Dreaming (EWLD) (LaBerge a Rheinhold, 1990) je lucidní snění efektivní terapií nočních můr.Víte-li, že sníte pak je jen jednoduchým logickým krokem uvědomění si, že nic ve vašem snovém zážitku, jakkoli nepříjemném, vám nic nezpůsobí fyzické ublížení. Zde není třeba utíkat z boje se snovými monstry. Často je vlastně nesmyslné zkoušet utéci, protože horor, který vás pronásleduje, je produktem vašeho vědomí, a proto vás bude pronásledovat tak dlouho dokud se ho budete bát, ať jste ve svých snových fantasiích kdekoliv. Jediná cesta k úniku je pak zbavení se strachu ze snu.( Strach který cítíte během nočních můr je reálný, nikoliv však nebezpečí.

Bezdůvodný strach můžeme přemoci tím, že se mu otevřeně postavíme nebo pozorováním i když třeba vystrašeným toho, že děsivý sen nám vlastně neubližuje. Při noční můře nám tento akt odvahy může dovolit vzít na sebe takovou formu, která nám umožní otevřeně vzdorovat hrozbě. Například, jednomu mladíkovi se zdálo, že je pronásledován lvem. Když už neměl kam utéci, najednou zjistil, že sní zvolal "pojď a dostaň mě". Souboj se najednou změnil spíše na hravý zápas a ze lva se stala sexy dívka.:) .Monstra se často změní v dobrotivá stvoření, přátele nebo v prázdnou skořápku je-li jim vzdorováno s odvahou.Toto je zážitek, který vás pro příště nesmírně posílí. Učí vás to způsobům jak přemoci strach a stát se tak silnějším.


Nácvik

Lucidní snění má neobvykle živou formu představivosti a je třeba zkušenost abychom zjistili, že jde pouze o výplod fantazie.Není proto překvapivé, že mnoho lidí používá lucidní snění k nácviku situací denního života. Příklady takového využití zahrnují nácvik projevů na veřejnosti, složité konfrontace, umělecká představení a atletická příprava. Protože mozková aktivita během snu je stejná jako v reálném případě, potřebné nervové spoje pro dovednost (jako skok na lyžích nebo pirueta) mohou být vytvořeny ve stavu snu pro výkon v reálném světě..


Kreativita a řešení problémů

Kreativní potenciál snů je legendární. Mozek je v REM spánku vysoce aktivní, což mu umožňuje vytvářet neotřelé kombinace jevů a objektů v jejich snové bizarnosti. Ta samá neotřelost dovoluje pružnost myšlení v denním životě, jež se projeví jako zvýšená kreativita. Lucidně snící využívají tuto kreativitu pro řešení problémů a uměleckou inspiraci.


Léčení

Efekt vizuální imaginace na tělo je dobře znám. Stejně tak jako praktikování dovedností ve snu zlepší reálnou dovednost, léčivý snová představa může zlepšit fyzické zdraví. Nemocní často používají utišující a positivní představy na zmírnění bolesti a sny jim pro to často poskytují ty nejživější imaginace. Podobně někteří lidé používají lucidní snění na překonání fobií, práci se smutkem, snižování sociálních a sexuálních úzkostí, dosažení lepšího sebevědomí a usměrňování snového obrazu těla k usnadnění fyzikální léčby.. Další potenciální léčebné aplikace lucidního snění zahrnují: nácvik fyzických schopností pacientů po mrtvici či úrazu páteře k podpoření léčby neuromuskulárních funkcí, dosažení sexuálního uspokojení u lidí s nižší tělesnou citlivostí (plně uspokojivý sex požaduje pouze mentální stimulaci!), rychlejší uzdravení z úrazů nebo nemocí a zvýšení pocitu svobody u lidí, kteří se cítí omezeni svými schopnostmi či okolnostmi.


Transcendence

Zážitek lucidního snu jasně demonstruje úžasný fakt, že svět který vidíme je pouze konstrukcí našich myšlenek. Tento koncept, tak zarážející viděný v bdělém stavu, je základním kamenem spirituálních učení. To nás tlačí podívat se za denní zkušenost a ptát se, "Pokud toto není realita, co je to?" Lucidní snění díky takto spoře oděné pravdě, kterou mnozí hledají mnoho životů, často spustí zájem o spiritualitu u lidí kteří se zajímali o lucidní snění z mnohem pozemštějších důvodů. Není to pouze lucidní snění, co může vést k otázkám přirozené reality, ale pro mnoho lidí to je zdrojem transcendentního zážitku. Povznášející a extatické zážitky jsou obvyklé pro lucidní snění. Z pohledu buddhistického lucidní sny pomáhají pochopit představu světa jako pouhé iluze, kde člověk sám neví, co je vlastně reálné a co ne, přičemž mnoho věcí, o kterých si myslí, že reálné jsou, jsou ve skutečnosti jen snem odhaleným prostřednictvím testování reality.



Další využití

je zde také možnost přecházet ze stavů lucidního snění přímo do astrálních projekcí odehrávajících se na fyzické rovině – tudíž možnost pohybu v "reálném světě" můžete vidět budoucnost setkávat se v LD z přáteli a navazovat další kontakty na úrovni nefyzické existence

Tento seznam není zdaleka vyčerpávající možnosti LD sou doslova nekonečné omezené jen vaší představivostí.


ATA